Pracownia Ultrasonografii (USG)

Lokalizacja: Budynek B, wejście przez Poradnię Lekarza Rodzinnego lub Izbę Przyjęć.

Rejestracja

Poniedziałek - Piątek od  8.00 do 15.00

Telefon: 503 906 674

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Pracownia USG

Telefon: 797 704 911

Lekarze przyjmujący:

  • Łukasz Dutka - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Natalia Herman - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Justyna Janowska - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Tomasz Biela - USG komercyjne

Charakterystyka pracowni: Korzystamy z nowoczesnego aparatu usg z wykorzystaniem techniki kolorowego Dopplera.


Informacje dla pacjenta

Przed wykonaniem badania usg każdy pacjent powinien zapoznać się z poniższymi informacjami.

Ultrasonografia

Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą obrazowania narządów i tkanek organizmu ludzkiego. Podczas badania uzyskuje się przekroje badanego obiektu. Wykorzystywane jest fizyczne zjawisko rozpraszania i rozchodzenia się fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków o różnej gęstości. Fala ultradźwiękowa generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego.

W obrazowaniu USG jako zdolność do odbijania fali dźwiękowej (echogeniczność) określa się jasność tkanki na obrazie, przy czym obszar o zaburzonym odbijaniu jest ciemniejszy (hypoechogeniczny) lub jaśniejszy (hiperechogeniczny) od otoczenia. Obraz hypoechogeniczny mogą dawać struktury miękkie, o zwiększonym ukrwieniu, natomiast hiperechogeniczny struktury twarde i zbite takie jak kości, zwapnienia. Zbiorniki płynów, np. torbiele, krwiaki, tętniaki, ropnie dają obraz normoechogeniczny (bezechowy).

Wykorzystanie USG

Obecnie najczęściej wykonywanymi badaniami ultrasonograficznym są badania USG dopplerowskie oraz diagnostyka USG płodu.

USG dopplerowskie jest wykorzystywane w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala ocenić kierunek i prędkość przepływu krwi w dużych naczyniach. W tej metodzie możliwe jest wykrycie zwężeń miażdżycowych tętnic szyjnych, zwężeń i niedrożności, zakrzepicy naczyń w kończynach dolnych oraz diagnostykę innych naczyń obwodowych. W połączeniu z echem serca USG dopplerowskie jest nieocenione przy wykrywaniu wad zastawkowych.

W diagnostyce nowotworowej możliwe jest różnicowanie guzów wątroby pod kątem ich zezłośliwienia lub wykrywanie wśród guzków tarczycy tych, które wymagają biopsji.

Ta metoda wykorzystywana jest również do szerokiego zakresu badań ciąży i płodu. Pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości anatomiczne, określić fazę cyklu miesięcznego, w porę uchwycić ciążę pozamaciczną. Na długo przed porodem można też określić płeć dziecka.

Ograniczenia USG

Przejście ultradźwięków przez powietrze jest bardzo utrudnione. Aby zniwelować tą niedoskonałość na skórę pacjenta nakłada się żel, który pomaga uzyskać poprawne obrazy. Metodą USG nie bada się płuc, a do badań żołądka i jelit, należy się wcześniej dobrze przygotować. Utrudnieniem jest też tkanka tłuszczowa, która tłumi fale dźwiękowe, przez co obraz jest mniej wyraźny. U osób bardzo otyłych istnieje prawdopodobieństwo, że obraz narządów wewnętrznych będzie niediagnostyczny.

Badania USG wykonywane w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej:

  • jamy brzusznej
  • sutków
  • tarczycy
  • układu moczowego
  • mózgowia u dzieci
  • tkanki miękkie

Wykonanie badania

Na większość badań metodą USG nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie, za wyjątkiem badania jamy brzusznej, układu moczowego. W momencie rejestracji na badanie, pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat prawidłowego przygotowania się do badania. Badanie trwa około 20 minut, wykonuje je lekarz radiolog,a wynik wydawany jest bezpośrednio po jego zakończeniu.

Wszelkich niezbędnych informacji udzieli technik rtg w rejestracji pod numerem telefonu: 797 704 911


Do pobrania:

USG informacje dla pacjenta (PDF, 160 kb)

Upoważnienie do odbioru wyniku badania (PDF, 75 kb)

Pracownia Rentgenowska (RTG)

W związku z awarią urządzenia skanera zdjęć rentgeno-diagnostycznych w pracowni RTG znajdującej się w Przychodni Specjalistycznej (AOS - budynek „żółtej Przychodni) informujemy że, od dnia 31 stycznia 2024 r., do momentu naprawy ww. sprzętu, badania RTG wykonywane będą w Pracowni RTG w Szpitalu, Al. J. Piłsudskiego 64, 22-200 Włodawa, budynek „B” wejście przy Izbie Przyjęć lub Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ).

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość w tym zakresie.

Do pobrania: Skan informacji (PDF, 240 kb)

Rejestracja

Poniedziałek - Piątek od  8.00 do 15.00

Telefon: 797 704 920

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Pracownia nr 1 

Lokalizacja: Pracownia mieści się w budynku Przychodni Specjalistycznej na I piętrze. 

Nasz personel:

  • Kierownik Zespołu techników radiologii: Marek Flis - tech. elektroradiologii 
  • Piotr Piekiełek - tech. elektroradiologii 

Pracownia nr 2 

Lokalizacja: Budynek B, wejście przez Poradnię Lekarza Rodzinnego lub Izbę Przyjęć.

Nasz personel:

Kierownik Zespołu techników radiologii: Ewa Meniów - tech. elektroradiologii 

Technicy radiologii:

  • Grażyna Rogozińska - tech. elektroradiologii
  • Iwona Rabczewska - tech. elektroradiologii 
  • Jan Wołczko - tech. elektroradiologii 
  • Marek Krapkowski - tech. elektroradiologii
  • Aleksandra Buchman - tech. elektroradiologii

Charakterystyka pracowni

Nasza placówka wyposażona jest w 3 nowoczesne aparaty rentgenowskie wraz z systemem obrazowania cyfrowym.

Pracownie rentgenowskie wyposażone są w cyfrowy system obrazowania rentgenowskiego. Zdjęcia wykonane i opracowane są na cyfrowych stacjach roboczych. Poza gabinetami diagnostycznymi w skład zakładu radiologii wchodzi również rejestracja wyposażona w zaawansowany informatyczny system rejestracji RIS i stacje opisowe przeznaczone do opisywania radiogramów w wersji elektronicznej.

Wszystkie obrazy rentgenowskie archiwizowane są wiele lat w systemie cyfrowej archiwizacji PACS, dzięki temu możliwe jest odtworzenie  obrazów rentgenowskich po wielu latach  oraz nagranie ich na nośniku  elektronicznym - CD . Nowy rentgen to także szybsze wykonywanie badań diagnostycznych i krótsze kolejki przed pracownią.

Nowe cyfrowe systemy obrazowania  to technologiczny krok na przód w porównaniu z analogowymi. Największa różnica to otrzymanie zdjęcia RTG  o dobrej wartości diagnostycznej przy małej dawce promieniowania jakiemu poddawani są pacjenci. Wszystkie warunki promieniowania odnotowywane są na skierowaniu, z którym zgłasza się pacjent.

W pracowni RTG  wykonywane są m. in. badania diagnostyczne czaszki, uszu, zatok, kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, lędźwiowo – krzyżowego, jamy brzusznej, miednicy, kończyn, stawów rąk i stóp, płuc, żeber oraz badania kontrastowe wykonywane w szpitalu takie jak urografia, cystografia ,skopie żołądka itd.

Pacjentów ze skierowaniami z Przychodni naszego szpitala lub specjalisty, lekarza rodzinnego, który ma podpisaną umowę z naszą pracownią obsługujemy bezpłatnie (chyba, że lekarz zaznaczy na skierowaniu „na koszt pacjenta”). Pozostali pacjenci ze skierowaniami z gabinetów prywatnych płacą za badania w/g aktualnego cennika.

Wyniki wydawane są w terminie wyznaczonym przez pracownika RTG. Wszystkie zdjęcia opisywane są przez lekarza radiologa. Pacjent otrzymuje  opis badania w wersji papierowej ,a w przypadku pacjentów kierowanych  z innych jednostek poza SPZOZ również płytę CD z obrazami rtg. Pacjenci SP ZOZ we Włodawie mogą  wykupić  płytę CD z obrazami w rejestracji rtg w szpitalu.  W razie zagubienia płyty z badaniem istnieje możliwość otrzymania kopii za odpłatnością. Pacjent wypełnia w rejestracji RTG druk dotyczący wykonania kopii i uiszcza opłatę.

Badania wykonywane są zgodnie z obowiązującą ochroną radiologiczną.


Informacje dla pacjenta

Charakter i przebieg badania

Badania RTG mają charakter nieinwazyjny, służą do szybkiej diagnostyki układu kostnego człowieka. Badanie takie polega na prześwietleniu określonej części ciała wiązką promieniowania rentgenowskiego. Ze względu na bardzo dużą przenikliwość, promieniowanie rentgenowskie przechodzi przez ciało pacjenta, dociera do płyty obrazowej w kasecie następnie obraz z płyty po przeskanowaniu tworzy cyfrowe zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie takie następnie opisuje lekarz radiolog na komputerowej stacji diagnostycznej. Szczegółowe informacje na temat przygotowania do badania pacjent uzyskuje w momencie rejestrowania się.

Promieniowanie rtg

Promieniowanie rtg może mieć niekorzystny wpływ na organizm ludzki, dlatego dawka promieniowania podczas badania jest zredukowana do najmniejszego poziomu, zapewniającego uzyskanie poprawnych technicznie obrazów. Narażenie na promieniowanie rtg w pracowniach rtg jest monitorowane przez wprowadzony stały program kontroli jakości.

Badania rtg u kobiet w ciąży wykonuje się:

  • w ograniczonych przypadkach, jeżeli nie może być wykonane po rozwiązaniu;
  • w sposób zapewniający maksymalną ochronę płodu przed ekspozycją przez wybór właściwej techniki badania oraz stosowanie osłon osobistych na okolice brzucha i miednicy.

Badania rtg terminowe u kobiet w wieku rozrodczym powinno wykonywać się w 1-10 dniu cyklu, w celu uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży.

JEŚLI JESTEŚ W CIĄŻY, POINFORMUJ PERSONEL O TYM FAKCIE PRZED WYKONANIEM BADANIA.

U dzieci zaleca się wykonanie badania TK po wyczerpaniu innych metod diagnostycznych.

Wszelkich niezbędnych informacji udzieli technik rtg w rejestracji pod numerem telefonu: 797 704 911 


Środki kontrastowe

Środki cieniujące to substancje pochłaniające promieniowanie X, w większym stopniu niż otaczające je tkanki ciała.

Środki te dzielimy na dwie podstawowe grupy:

1) Nierozpuszczalne w wodzie

Głównym składnikiem jest siarczan baru (tzw. baryt). Baryt nie wchłania się z przewodu pokarmowego jest wiec bezpieczny dla pacjenta. Najczęściej barytu używa się do badania przełyku, górnego odcinka przewodu pokarmowego lub jelita grubego.

2) Rozpuszczalne w wodzie

Środki te są wykorzystywane do badań układu moczowego, układu żylnego i jam ciała.

Niektóre działania niepożądane występujące podczas podania środka cieniującego:

  • Pokrzywka, świąd, rumień, zaburzenia wzrokowe, utrudnione połykanie pokarmu, nudności, zaparcia lub biegunki, niedrożność przewodu pokarmowego, kurczowe bóle brzucha, zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Sporadycznie: zmiany w EKG, obniżenie ciśnienia tętniczego, migrenowe bóle głowy.
  • Przy niewłaściwym podaniu: zapalenie otrzewnej, perforacja okrężnicy, zapalenie okrężnicy lub odbytu.
  • Podczas podania dożylnego: nudności, zawroty głowy, ból głowy, wynaczynienie w miejscu podania, zaburzenia rytmu serca, kichanie, kaszel, dreszcze, zwiększona potliwość, bardzo rzadko: zaburzenia czynności nerek, wstrząs anafilaktyczny.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wykonuje się badania m.in.: 

Badania klasyczne:

  • okolic klatki piersiowej,
  • czaszki, twarzoczaszki, oczodołów,
  • zatok, nosa, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych,
  • kości skroniowych
  • kręgosłupa
  • miednicy
  • stawów biodrowych, stawów krzyżowo-biodrowych, kości krzyżowej, kości ogonowej
  • kończyny górnej, rąk i palców rąk
  • kończyny dolnej, stawu skokowego, stóp, kości piętowej

Badania z użyciem środków kontrastowych:

  • urografię (badanie kontrastowe dróg moczowych)
  • badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy
  • wlew doodbytniczy
  • histerosalpingografię – HSG
  • cystografię
  • cystouretrografię mikcyjną (kontrast podawany jest przez cewnik do pęcherza moczowego)
  • Tomografię Komputerową

Do pobrania:

RTG informacje dla pacjenta (PDF, 161 kb)

Zgoda pacjenta na wykonanie badania RTG (PDF, 91 kb)

Upoważnienie do odbioru wyniku badania (PDF, 75 kb)

Pracownia Endoskopii

Lokalizacja: Pracownia mieści się w budynku Szpitala na parterze, Budynek B. Wejście przez Poradnię Lekarza Rodzinnego lub Izbę Przyjęć.

Szanowni Państwo,

prosimy o rejestrację do Pracowni Endoskopii

Poniedziałek - Piątek w godzinach od 7:00 - 14:00

Telefon: 797 704 881

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Kierownik Pracowni: lek. med. Jarosław Nurzyński - chirurgia ogólna


Informacje dla pacjenta

Badanie gastroskopii

Przygotowanie: W dniu badania prosimy pozostać na czczo minimum 7 godzin.

Przeprowadzenie badania: Badanie przeprowadzane jest zwykle w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ewentualne protezy zębowe, zdjąć okulary. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu, lekarz zakłada między zęby pacjenta plastikowy ustnik (celem ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła gastroskop. Ten moment może być nieprzyjemny i wywoływać uczucie dławienia: wymaga współpracy z lekarzem wykonującym badanie i asystującą pielęgniarką. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest tylko nieco nieprzyjemne, w zasadzie bezbolesne. Również pobieranie wycinków jest całkowicie bezbolesne. Instrument służący do badania jest dokładnie dezynfekowany przed każdym badaniem. Z tego powodu zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami co również zabezpiecza przed zakażeniem.

Postępowanie po badaniu: Z powodu miejscowego znieczulenie gardła nie wolno przez pół godziny po badaniu jeść ani pić, aby uniknąć zakrztuszenia. Proszę poinformować swojego lekarza, jeśli w ciągu kilku godzin po badaniu będzie Pan/Pani odczuwać silny ból jamy brzusznej, albo zaobserwuje czarny stolec. Również wystąpienie innych niejasnych dla Pani/ Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lub lekarzowi. Proszę pytać, jeśli Państwo nie wszytko zrozumieliście albo jeśli chcecie wiedzieć więcej o badaniu, wymienionych tu powikłaniach bądź innych nurtujących problemach związanych z proponowanym zabiegiem.

Badanie kolonoskopii 

1. Przygotowanie do kolonoskopii

Jak przygotować się do badania?

  • Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np.; winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku
  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godzina 13:00-15:00) lekki półpłynny posiłek (np.zupa) OD TEGO CZASU NIE WOLNO SPOŻYWAĆ ŻADNYCH POKARMÓW!!!
  • w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godzina 15:00- 17:00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza 3 – 4 l roztworu glikolu polietylenowego lub dwukrotnie 45 ml roztworu fosforanu sodowego uzupełnionego wypiciem każdorazowo minimum 750 ml wody).
  • normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czyste wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
  • jeśli do czasu badania wypróżnienia zawierają resztki pokarmowe należy zgłosić to lekarzowi.
  • od chwili wypicia preparatu przeczyszczającego można wypić dowolna ilość klarownych, niegazowanych płynów (woda, herbata, kawa bez mleka, soki owocowe bez pulpy owocowej, nie z czarnej porzeczki)
  • UWAGA!!!! JEŚLI KOLONOSKOPIA JEST PLANOWANA W ZNIECZULENIU PŁYNY MOŻNA PIĆ DO 6 GODZIN PRZED USTALONA DATA BADANIA; W INNYM PRZYPADKU NIE MA OGRANICZEŃ CZASOWYCH.

Co zrobić z przewlekle stosowanymi lekami???

  • przewlekle stosowane leki należy przyjąć co mniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego
  • w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody
  • osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania się do badania 

Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zlecającym te leki (np. kardiologiem, internistą)

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA PREPARATEM O DZIAŁANIU OSMOTYCZNYM NP. LEKU FORTRANS?

  • każdą z czterech saszetek preparatu o działaniu osmotycznym (glikol polietylenowy) dokładnie rozpuścić w jednym litrze zimnej wody lub niegazowanej mineralnej
  • aby poprawić smak powstałego roztworu można wcisnąć do niego dowolną ilość cytryny,a całość schłodzić w lodówce
  • wypić 1 szklankę ( po 250 ml ) roztworu co 15 minut

Przygotować jednorazowo 4 litry roztworu preparatu o działaniu osmotycznym wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie

4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 17:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 18:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 19:00
koniec picia roztworu   godz. 20:00
badanie kolonoskopowe      godz. 9:00-140

Przygotowanie w przypadku, gdy są trudności z jego jednorazowym wypiciem lub badanie planowane jest na popołudnie, zalecane jest podzielenie dawki roztworu. 

Przygotować podzielona dawkę roztworu preparatu o działaniu osmotycznym 2l. wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie oraz 2l. rano, w dniu badania.

Koniec spożywania pokarmów   godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 17:00

Rano w dniu badania przygotować kolejne 2 l. roztworu o działaniu osmotycznym rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1l. niegazowanej wody.

4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 8:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 9:00

Przygotowanie do badania może spowodować zazwyczaj przejściowe działania niepożądane:

  • nudności i wymioty
  • wzdęcia brzucha
  • rzadko: wysypka, pokrzywka, obrzęki
  • przed zastosowaniem preparatu o działaniu osmotycznym należy przeczytać ulotkę informacyjną o leku

KLUCZOWE INFORMACJE DO ZAPAMIĘTANIA!!!

  • nie wolno spożywać żadnych pokarmów od czasu wypicia pierwszej dawki roztworu
  • w trakcie przygotowania można wypić dowolna ilość klarownych płynów, także smakowych (unikać mleka, cząstek owocowych i czarnej porzeczki )
  • należy zawsze dążyć do wypicia pełnych 4 l. roztworu, w dawkach dzielonych po 250 ml

2. Jak postępować po badaniu?

  • pójść do toalety, aby oddać nadmiar gazów znajdujących się w jelicie
  • po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny
  • po badaniu w znieczuleniu, przez cały dzień nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych

Badanie bronchoskopii

Przygotowanie: Pacjent musi być na czczo – w dniu badania nie wolno przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. Pierwszy posiłek może zjeść co najmniej 2 godziny po badaniu (w czasie bronchoskopii znieczulana jest krtań, dlatego jedzenie lub picie od razu po zabiegu grozi zachłyśnięciem).

1. Przeprowadzenie badania

Przed badaniem konieczne jest założenie dostępu do żyły–wenflonu. Chory otrzymuje dożylnie leki uspokajające i nasenne oraz działające przeciwkaszlowo i przeciwbólowo. Gardło oraz przewody nosowe znieczula się roztworem lidokainy. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej.

Lekarz wprowadza fibroskop przez nos lub usta. W zależności od badań wykonywanych podczas bronchoskopii procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Mimo znieczulenia wprowadzanie fibroskopu przez nos jest dla chorego nieprzyjemne. Po wprowadzeniu fibroskopu do tchawicy i oskrzeli może pojawić się kaszel i duszność. W czasie badania błona śluzowa oskrzeli jest znieczulana miejscowo roztworem lidokainy, a w razie potrzeby choremu podaje się tlen.

Percepcja zabiegu jest różna w zależności od indywidualnej reakcji na leki podawane w czasie zabiegu, które znacznie zmniejszają nieprzyjemne doznania. Część pacjentów przesypia większość zabiegu, a po jego zakończeniu nie pamięta, że przebyła bronchoskopię.

Po zabiegu chory może się skarżyć na ból gardła lub chrypkę, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeżeli chrypka utrzymuje się dłużej, należy się zgłosić do lekarza. Jeżeli podczas bronchoskopii wykonywano biopsję, po zabiegu może wystąpić niewielkie krwioplucie.

2. Postępowanie po badaniu

Z powodu zastosowanego znieczulenia, należy przynajmniej przez 2 godz. po zakończeniu badania nie przyjmować płynów i pokarmów, aby uniknąć zachłyśnięcia (w czasie działania znieczulenia zniesiony jest odruch połykania). Przy niewielkim krwiopluciu wystarczy spokojnie leżeć przez kilka godzin w łóżku.

Możliwe powikłania po badaniu: 

  • krótkotrwała chrypka 
  • krwioplucie, bardzo rzadkim następstwem badania są wymagające interwencji chirurgicznej krwawienia

Wyjątkowym powikłaniem po badaniu mogą być: skaleczenia krtani, tchawicy i oskrzeli, wyłamanie zęba, dostanie się powietrza do jamy opłucnowej (odma opłucnowa), gorączka, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddechowe, skurcz krtani i oskrzeli oraz reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające.


Do pobrania:

Upoważnienie do odbioru wyniku badania (PDF, 75 kb)

Badanie gastroskopii (PDF, 87 kb)

Badanie kolonoskopii (PDF, 150 kb)

Badanie bronchoskopii (PDF, 99 kb)

Pracownia Tomografii Komputerowej (TK)

Lokalizacja: Budynek B, wejście przez Poradnię Lekarza Rodzinnego lub Izbę Przyjęć.

Rejestracja

Poniedziałek - Piątek od 8.00 - 12.30

Telefon: 503 906 674

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Odbiór wyników

Telefon: 503 906 674

Nasz personel:

  • Lekarz przyjmujący: Łukasz Dutka - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Lekarz przyjmujący: Natalia Herman - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Lekarz przyjmujący: Justyna Janowska - lek. med. spec. radiologia i diagnostyka obrazowa
  • Koordynator Techniki Badań Tomografii Komputerowej: Ewa Meniów - tech. elektroradiologii 
  • Pielęgniarka Zakładu Radiologii w szpitalu: Irena Sitnik
  • Marek Krapkowski - tech. elektroradiologii

Charakterystyka pracowni

Pracownia Tomografii Komputerowej znajduje się Szpitalnym Oddziale Ratunkowym naszego szpitala. Tomograf BRIGHTSPEED 16 firmy General Electric pomaga w diagnozowaniu pacjentów od stycznia 2012 roku. Jest to jeden z najnowocześniejszych aparatów przeznaczonym do wykonywania tego typu badań.

Tomograf wyposażony jest w:

  • dwu-monitorową lekarską stację diagnostyczną wyposażoną w specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające właściwą ocenę badania oraz sporządzenie zarówno opisu jak i trójwymiarowej prezentacji obrazów.
  • automatyczny iniektor umożliwiający bezpieczne podawanie środka kontrastującego podczas wykonywanego badania. 

Dzięki szerokim możliwościom technicznym i bogatemu oprogramowaniu klinicznemu tomograf BRIGHTSPEED 16 umożliwia skuteczną i wydajną diagnostykę m.in.:

  • badania płuc w technice wysokiej rozdzielczości
  • badania endoskopowe 3D przestrzeni powietrznych
  • badania narządów miąższowych jamy brzusznej
  • szybkie badania pourazowe wielonarządowe
  • badania ortopedyczne z trójwymiarową prezentacją struktur kostnych oraz ścięgien
  • badania angiograficzne naczyń krwionośnych (z wyjątkiem serca)

Badania tomografii komputerowej wykonywane są pod nadzorem i opisywane przez specjalistów  w zakresie radiologii. Promieniowanie  rentgenowskie  oraz odpowiednie oprogramowanie komputerowe aparatu i stacji diagnostycznej umożliwia dokładne zbadanie i ocenę struktury anatomicznej pacjenta i występujących w nich nieprawidłowości.

Tomografia komputerowa wykorzystywana jest przede wszystkim do badań:

  • Głowy, zarówno jej struktur kostnych jak i mózgowia.
  • Klatki piersiowej, w chorobach płuc, wczesna diagnostyka nowotworów oraz diagnostyka zatorowości płucnej, kości, stawów i kręgosłupa.
  • Badanie daje możliwości obrazowania 3D pomocnego w ortopedycznych zabiegach korekcyjnych

Informacje dla pacjenta

Charakter i przebieg badania

Tomografia komputerowa (TK) to nowoczesna, metoda, wykorzystująca promieniowanie X (promieniowanie rentgenowskie) w celu uwidocznienia badanych tkanek i narządów. Badanie jest bezbolesne i wykonywane przez zespół specjalistów pracowni tomografii. Przygotowanie do badania pacjent ambulatoryjny otrzymuje w dniu rejestracji,pacjenta z oddziału przygotowuje personel oddziału.

Po zgłoszeniu się na badanie, z pacjentem przeprowadzany jest wywiad, w celu uzyskania niezbędnych informacji pomocnych podczas badania. Wyniki wszystkich poprzedzających badań dodatkowych np. USG, RTG, itp., oraz wszystkie badania TK i MR powinny być dostarczone przed wykonaniem tomografii komputerowej.

Pacjent nie musi się rozbierać do badania, należy usunąć wszelkie metalowe elementu ubioru i biżuterię z miejsca podlegającego badaniu. Następnie pacjent układany jest na ruchomym stole, na którym wjeżdża w obszar działania lampy rtg (w tzw. gantry). W czasie badania należy leżeć nieruchomo, instrukcje o sposobie zachowania podczas trwania badania podawane są przez mikrofon (np. nabrać powietrze, zatrzymać, nie oddychać). Jest to istotne do uzyskania obrazów jak najlepszej jakości. Badanie trwa zwykle od 10 do 35 min minut.

W celu ochrony pacjenta przed promieniowaniem jonizującym stosowane są w miarę możliwości specjalne fartuchy ochronne. W razie wystąpienia u pacjenta podczas badania objawów niepożądanych, może ono być w każdej chwili przerwane, w celu oceny tych objawów i wdrożenia właściwego postępowania medycznego. W rzadkich przypadkach badanie może być przerwane z przyczyn technicznych z powodu awarii aparatu. 

Ochrona przed promieniowaniem kobiet w ciąży i dzieci

Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie w czasie ciąży zależy od stopnia jej zaawansowania oraz dawki pochłoniętej przez zarodek (płód). Największe ryzyko występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Ekspozycja na promieniowanie w okresie wczesnozarodkowym może prowadzić do śmierci zarodka, czyli poronienia, natomiast ekspozycja pomiędzy trzecim i ósmym tygodniem, (czyli w okresie organogenezy) może doprowadzić do pojawienia się wad wrodzonych.

Badania metodą TK u kobiet w ciąży wykonuje się:

  • w ograniczonych przypadkach, jeżeli nie może być wykonane po rozwiązaniu;
  • w sposób zapewniający maksymalną ochronę płodu przed ekspozycją przez wybór właściwej techniki badania oraz stosowanie osłon osobistych na okolice brzucha i miednicy.

Planowe badanie metodą TK u kobiet w wieku rozrodczym powinno wykonywać się w 1-10 dniu cyklu, w celu uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży.

JEŚLI JESTEŚ W CIĄŻY, POINFORMUJ PERSONEL O TYM FAKCIE PRZED WYKONANIEM BADANIA.

Środki kontrastowe stosowane w tomografii komputerowej

W badaniach metodą tomografii komputerowej niektórych okolic ciała, np. jamy brzusznej, wskazane jest dożylne podanie środka kontrastowego, o podaniu którego decyduje lekarz radiolog. Aktualnie stosuje się wyłącznie nowoczesne jodowe, niejonowe środki kontrastowe, cechujące się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych.

W przypadku zlecenia przez lekarza badania tomografii komputerowej, każdy pacjent powinien zapoznać się z poniższym zestawieniem stanów wpływających na decyzję o podaniu środka kontrastowego oraz zestawieniem możliwych działań niepożądanych, a następnie wyrazić świadomą, pisemną zgodę na jego zastosowanie. 

Stany wpływające na decyzję o dożylnym podaniu środka kontrastowego:

Przed zastosowaniem środka kontrastowego należy poinformować lekarza o występowaniu, któregokolwiek z poniższych stanów:

  • ciąży lub zamiarze zajścia w ciążę,
  • karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią,
  • astmie lub innego rodzaju alergii,
  • alergii na środki kontrastowe zawierające jod lub dowolną substancję pomocniczą,
  • reakcji na środki kontrastowe w przeszłości,
  • zaburzeniach czynności nerek,
  • chorobach serca i układu krążenia,
  • cukrzycy,
  • padaczce i innych zaburzeniach ze strony układu nerwowego,
  • zaburzeniach krążenia w mózgu, np. udarze,
  • nadczynności tarczycy lub podejrzeniu nadczynności tarczycy, obrzęku szyi spowo-dowanym powiększeniem tarczycy (wole),
  • nadciśnieniu spowodowanym występowaniem guza chromochłonnego nadnerczy,
  • przyjmowaniu specjalnych leków, w tym doustnych przeciwcukrzycowych

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych stanów, lekarz zdecyduje, czy możliwe jest przeprowadzenie badania ze środkiem kontrastowym.

Możliwe działania niepożądane

Tak jak każdy lek, środek kontrastowy może powodować działania niepożądane, jednak w większości przypadków reakcje uboczne nie występują lub występują w łagodnej postaci.

Najczęściej występują: zaczerwienienie, nudności, uczucie ciepła, wymioty. Niekiedy zaobserwowano reakcje skórne (pokrzywka). U niektórych pacjentów, uczulonych na środki cieniujące, może wystąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny.

Większość reakcji ubocznych występuje w ciągu pierwszej godziny od podania, jednak bardzo rzadko dochodzi do reakcji opóźnionych (po kilku godzinach lub kilku dniach od podania).

Wszelkich niezbędnych informacji udziela PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ pod numerem telefonu: 797 702 704


PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ Z KONTRASTEM

1. Pacjent powinien wykonać badanie laboratoryjne: 

a) poziom kreatyniny (GFR) wynik ważny do tygodnia przed badaniem TK,

b) poziom TSH wynik ważny do miesiąca przed badaniem TK. 

2. W dniu badania TK pacjent powinien: 

a) przynieść wyniki badań wraz ze skierowaniem na badanie TK,

b) być na czczo - nic nie jeść,

c) zażyć rano leki na stałe przypisane przez lekarza, nie przerywać leczenia farmakologicznego,

d) następujące leki odstawić na 24h przed badaniem:

  • SIOFOR
  • METFORMIN
  • METFORMAX

e) Pacjent chory na astmę zgłasza się na badanie z przyjmowanymi lekami wziewnymi,

f) pić od rana wodę niegazowaną około 1 - 1,5 litra małymi łykami, do godziny 9:00, badanie wykonywane jest w godz. 10:00 - 10:30,

g) korzystać z WC. 

3. W dniu badania pacjent zgłasza się na badanie około 20 - 30 minut przed wyznaczoną godziną (pacjenci ambulatoryjni). 

4. Przez dobę po badaniu należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w celu wydalenia środka kontrastowego. 

5. Mogące wystąpić reakcje niepożądane i możliwe powikłania związane z podaniem kontrastu: uczucie ciepła, metaliczny smak w ustach, zawroty głowy, nudności, wymioty, świąd, pokrzywka, obrzęki, skurcz oskrzeli, spadek RR. Bardzo rzadko mogą się pojawić: drgawki, wstrząs, zatrzymanie akcji serca. 

6. Objawy niepożądane po podaniu stosowanych w Zakładzie Radiologii niejonowych środków kontrastowych występują rzadziej niż po podaniu środków jonowych. 

7. Głównymi przeciwwskazaniami do podania środka kontrastowego są: nadczynność tarczycy, niewydolność nerek i alergia na jodowe środki kontrastowe. 

8. Konsultacji z lekarzem rodzinnym lub specjalistą w zakresie odstawienia leku i ponownego oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi po badaniu wymagają pacjenci przyjmujący niektóre leki p/cukrzycowe i ze schorzeniami nerek.

9. W przypadku schorzeń tarczycy pacjent dostarcza pisemną zgodę specjalisty endokrynologa na podanie kontrastu, wystawione maksymalnie 30 dni przed badaniem TK. Przed dostarczeniem skierowania pacjent samodzielnie bądź z lekarzem kierującym powinien wypełnić kwestionariusz „Ankiety Diagnostycznej”. Jeżeli pacjent badany w trybie ambulatoryjnym nie zamierza odebrać wyniku osobiście powinien wypełnić upoważnienie osobie uprawnionej do odbioru wyniku. Druk upoważnienia dostępny jest w pracowni Tomografii Komputerowej. Pacjent ambulatoryjny otrzymuje opis badania w wersji papierowej oraz elektronicznej (płyta CD). Czas oczekiwania na wynik: 1 tydzień.

W przypadku rezygnacji z planowanego badania proszę o niezwłoczne powiadomienie 
Pracownię Tomografii!
Telefon: 797 702 704

Do pobrania:

Tomografia Komputerowa informacje dla pacjenta (PDF, 132 kb)

Przygotowanie do TK z kontrastem (PDF, 137 kb)

Upoważnienie do odbioru wyniku badania (PDF, 75 kb)

Pracownia Elektroencefalograficzna (EEG)

Lokalizacja: Pracownia mieści się w budynku Przychodni Specjalistycznej na I piętrze. 

Rejestracja

Poniedziałek - Piątek od  8.00 do 15.00

Telefon: 797 704 920

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Nasz personel:

  • Kierownik Zespołu techników radiologii: Marek Flis - tech. elektroradiologii 
  • Piotr Piekiełek - tech. elektroradiologii

Co to jest EEG (ELEKTROENCEFALOGRAFIA)?

Badanie EEG jest metodą rejestracji spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu przy pomocy elektrod umieszczonych na powierzchni głowy. Badanie EEG wykonywane jest w pozycji leżącej. Na głowie umieszcza się 20 elektrod w określonych miejscach. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu. Pracownia wykonuje badania dla potrzeb szpitala oraz poradni specjalistycznych pacjentom od 14 roku życia. 

Przygotowanie do badania:

Przed badaniem EEG zaleca się, aby pacjent:

  • umył głowę, nie żelował ani nie spryskiwał włosów lakierem
  • był po lekkim śniadaniu
  • był wypoczęty
UWAGA: Nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG!

Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym powiadomić technika EEG. Ponadto należy również powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach oraz nagłych dolegliwościach (bóle głowy, zawroty, mdłości).

Do pobrania: Upoważnienie do odbioru badania (PDF, 75 kb)