Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony jest 7 kwietnia każdego roku.  Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest popularyzowanie Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej. Głównym założeniem jest skupienie uwagi na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, które obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.  

Plakat World Health Organization

Dynamiczny rozwój medycyny i zachodzące zmiany w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mają istotne znaczenie dla pacjentów, lekarzy oraz instytucji ochrony zdrowia. Współczesna cywilizacja w szybszym tempie przyczynia się do zachorowań, niż jest w stanie nadążyć za ich leczeniem. Popyt na świadczenia medyczne przewyższa znacznie możliwość ich sfinansowania. Dlatego istotne są kwestie zdrowia publicznego, świadomość pacjentów i ich aktywny udział w systemie ochrony zdrowia. W koncepcji Marca Lalonde’a, byłego ministra zdrowia i opieki społecznej rządu kanadyjskiego, zdrowie zależy od wielu czynników, czyli tzw. obszarów zdrowia. Największy wpływ na zdrowie społeczeństwa ma styl życia – ponad 50%, 20% zależy od wpływu środowiska, 15% od czynników genetycznych, a tylko 10% zależy od systemu opieki zdrowotnej.  Zła dieta i brak aktywności fizycznej znacznie zwiększają koszty ponoszone na leczenie chorób spowodowanych przez niezdrowy tryb życia.

Tryb życia w większości odpowiada za nasze zdrowie. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to gwarancja lepszej jakości życia.

Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019/communications-materials