„Światowy Dzień bez Tytoniu”Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2019r.

 

 

 

 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włodawie uprzejmie informuje, że już w najbliższy piątek obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, przebiegający w tym roku pod hasłem „Tytoń a zdrowe płuca”. Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzony jest każdego roku w dniu 31 maja i stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Palenie papierosów tradycyjnych tak samo jak używanie papierosów elektronicznych szkodzi zdrowiu, szczególnie negatywnie wpływa na płuca, powodując wiele schorzeń- od nowotworów złośliwych po przewlekłe choroby układu oddechowego. Płuca odgrywają podstawową rolę dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi, gdyż na choroby układu oddechowego narażone są także osoby, przebywające w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym (tzw. palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym wiele o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym oraz powodującym rozwój nowotworów. Substancje takie jak np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór mają  szkodliwe działanie na układ oddechowy.

Infografika pokazująca szkodliwe substancje które zawiera papieros

Infografika pokazująca szkodliwe substancje które zawiera papieros

 

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030, tytoń może doprowadzić do zgonu ponad ośmiu milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Nasze zdrowie zależy w większości od nas samych! Dlatego jeśli palisz- przyłącz się do akcji-  zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj bądź zachowaj 24-godzinną abstynencję od wszystkich form konsumpcji tytoniu!

Świętuj Światowy Dzień bez Tytoniu!